ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ З ДИСЦИПЛІНИ «ФІЛОСОФСЬКІ ПРОБЛЕМИ УПРАВЛІННЯ»

До теми 1.

  1. Охарактеризуйте роль та функції поняття «управління» в правовій системі. Висловіть Вашу думку стосовно конкретно-історичного наповнення поняття «соціальне управління» та його співвідношення з поняттям «керування», «організація».
  2. Які глобалізаційні тенденції розвитку сучасного світу обумовлюють нагальну потребу знайомства з філософськими проблемами управління?
  3. В чому полягає особливість визначення предмета філософські проблеми управління?
  4. Для чого керівнику підрозділу, управлінцю знання філософських проблем управління?
  5. Обґрунтуйте необхідність для керівника організації, підрозділу як неформального лідера сформувати власну філософію управління?

До теми 2.

  1. Розробіть схему, яка б узагальнювала і відображала чинники виникнення, становлення і формування філософії управління як самостійної науки?
  2. Охарактеризуйте філософський принцип, який був покладений Сократом в основу науки управління. Наведіть приклади його застосування.
  3. Чи погоджуєтесь Ви з тезою Арістотеля, що потреби і благополуччя держави повинні переважати над правами особи? Чому?
  4. Поясніть термін “макіавеллізм». Наведіть приклади його проявів.
  5. В чому суть раціоналізації управління, висунутої М. Вебером? Поясніть свою думку відповідно до можливостей застосування його концепції (чи окремих елементів) у сучасному менеджменті.
  6. Порівняйте ставлення до людини-робітника Тейлора і Файоля. Відповідь обґрунтуйте.
  7. Як ви розумієте слова О. Тоффлера «управлінські організації стали невід'ємною частиною нашого життя і кожний процес у житті людини відбувається як у певному географічному місці, так і в конкретній точці невидимої людському оку управлінської карти»?

До теми 3.

  1. Розробіть план-схему основних наукових шкіл та напрямків філософії управління, вказавши проблеми, які визначали предмет досліджень їх представників.
  2. Проаналізуйте особливості, характерні риси управлінських моделей на прикладі творів українського мистецтва, зокрема на традиціях міфо-поетичної школи українського кінематографа (О.Довженко, С.Параджанов, Ю.Іллєнко, Ю.Осика).
  3. Розробіть схему, яка б демонструвала спільне і особливе в творчості представників основних напрямків філософії управління?
  4. В чому відмінність концепції управління персоналом від концепцій управління людськими ресурсами?
  5. Обґрунтуйте гуманістичні засади концепції філософії управління.
  6. Сформулюйте визначення та основні ознаки сучасної концепції управління персоналу?
  7. Поясніть вислів "Якщо професіоналізм і компетентність управлінських кадрів падають нижче певного допустимого рівня, то про ефективну діяльність організації не може бути мови".
  8. Як діяльність управлінця детермінована певними філософськими методами і підходами до осмислення соціального управління?
  9. Які, на Вашу думку, основні зовнішні і внутрішні детермінанти визначають результативність управлінської діяльності?
  10. Проаналізуйте особливості філософських методів та їх вплив на понятійно-категоріальний апарат курсу філософські проблеми управління.
  11. Дайте порівняльний аналіз понять "людські ресурси", "людський потенціал", "людський фактор".
  12. Прокоментуйте соціальні та наукові наслідки застосування афоризму: "Кадри вирішують все".
  13. Поясніть вислів "Не має слабкорозвинутих держав, а є неефективне, належним чином неорганізоване, недосконале управління".
  14. Яким чином філософія з'ясовує можливості подолання відчуження людини в системі управління і бізнесу?

До теми 4.

  1. Дайте бібліографічний аналіз авторів, наукових шкіл та напрямків управління людськими ресурсами.
  2. Обґрунтуйте гуманістичні засади концепції управління людськими ресурсами.
  3. Дайте характеристику визначення "людина як міра всіх речей".
  4. Поясніть вислів "Якщо професіоналізм і компетентність управлінських кадрів падають нижче допустимого рівня, то управлінський організм розвалюється як єдиний соціальний організм.
  5. Охарактеризуйте метод системного аналізу і системного синтезу.
  6. В чому проявляється єдність гносеологічного, філософського і аксіологічного аналізу проблем управління персоналом?
  7. Охарактеризуйте метод моделювання при аналізі концепції управління людськими ресурсами.

До теми 5.

  1. Людина як духовно-культурна істота є одночасно і суб’єктом і об’єктом управління. Чи може керувати людиною автомат, електронно-обчислювальна машина тощо? Проілюструйте відповідь прикладами.
  2. Які типи лідерів, на Вашу думку, найбільш ефективно можуть керувати колективом правоохоронців? Наведіть приклади лідерів та їхніх успішних рішень, які відповідають різним типам лідерства?
  3. Розмірковуючи щодо ролі особистості в управлінському процесі, проаналізуйте та прокоментуйте вислів М. Тетчер: "Я залишусь доти, доки не втомлюся. А поки я потрібна Британії, я ніколи не втомлюся".
  4. Як Ви вважаєте, що більш ефективно сприятиме реалізації цілей управління: налагоджена адміністративна система чи творчі та ініціативні працівники, які нестандартно мислять і діють?
  5. Яка роль інтуїції в управлінському процесі? Чи може процес управління спиратися на рішення, які мають не логічний, а інтуїтивний характер. Обґрунтуйте відповідь.
  6. Яке значення для керівника має впевненість у собі? Чи можна погодитись із наступним твердженням "Не може керувати кавалерійською бригадою той, кому здається, що в сідлі він виглядає смішно", яке належить Д. Пірсу?
  7. Дайте відповідь на питання, які цінності в управлінні є базовими, а які другорядними. Складіть таблицю основних управлінських цінностей із описом їх змістовних характеристик.

До теми 6.

  1. Розробіть схему, яка б відображала критерії вибору при прийнятті управлінського рішення? Як прийняти рішення в умовах конфлікту цілей і цінностей? Обґрунтуйте прикладами.
  2. Розробіть схему, яка б узагальнювала критерії ефективності управлінського рішення в соціальній, економічній, організаційній, правовій площинах. Обґрунтуйте за допомогою схеми, що є свідченням ефективності управлінського рішення?
  3. Що більш важливо для успішності управлінського рішення – вірний задум чи чітка реалізація? Наведіть приклади, обґрунтовуючи Вашу позицію.
  4. Прокоментуйте на основі аналізу теорії і практики прийняття управлінських рішень вислів класика управлінської думки: "Уміння відмовитися від виконання несуттєвих справ є вирішальною умовою для успіху" (Е. Маккензі). Як здійснити правильне розмежування подібних справ?
  5. Як визначити, чи є рішення, яке приймається необхідним, доцільним, оптимальним? Проаналізуйте порядок обговорення і прийняття управлінського рішення.
  6. Яким чином оцінювати результати управлінського рішення? Розгляньте і проаналізуйте ситуації, в яких результати невідповідні до запланованих. Чи можна їх вважати позитивними?
  7. Чи може бути продумане і виважене управлінське рішення неефективним? Обґрунтуйте відповідь.