ВСТУП
Філософські проблеми управління – це міждисциплінарна, організаційно-управлінська методологічна наука, яка вивчає методологічні засади ефективного упорядкування соціальних економічних та політичних структур, в тому числі й забезпечення ефективної охорони громадського порядку та боротьби зі злочинністю, котрі реалізуються .за допомогою відповідних управлінських (організаційних) відносин.
Сучасний етап в розвитку суспільства характеризується поширенням гуманістичних тенденцій, що зумовлює зростання ролі філософських дисциплін в системі гуманітарних наук і вітчизняної вищої освіти. Зростає також значення цих дисциплін у процесі утвердження в суспільстві цінності права, свободи, рівності та справедливості, а також задля ефективної організації управлінської діяльності на основі зазначених цінностей.
Мультимедійний підручник відображає основні напрямки та обсяги навчальної роботи студентів і слухачів з курсу “Філософські проблеми управління”. Це електронне видання підготовлене згідно з навчальним планом для вузів МВС України зі спеціальності «Управління у сфері правопорядку» (8.18010002) та у відповідності до рекомендацій Міністерства освіти і науки України.
Мета курсу – формування у слухачів науково-практичного підходу до управління, засвоєння концептуальних моделей сучасного управління з подальшим застосуванням їх у практичній діяльності.
Предмет курсу – основні закономірності, філософські засади і рушійні сили управління, що зумовлюють поведінку людей і спільнот у всіх сферах суспільного життя.
Завдання курсу:
- засвоїти філософські засади та основні закономірності управління, що зумовлюють поведінку людей і спільнот у всіх сферах суспільного життя;
- опанувати знаннями, вміннями та навичками вирішення професійних завдань з обов’язковим урахуванням галузевих вимог щодо забезпечення ефективності управління.
Таким чином, мета, предмет і завдання курсу конкретизуються у тому, що в результаті його опрацювання студенти і слухачі повинні:
знати:
- сутність управління як явища соціального і духовного буття людини, його специфіку і місце в системі культури;
- генезис теорії управління як однієї з форм духовно-теоретичного освоєння світу;
- основні положення різних філософських вчень у сфері управління суспільством;
- сучасні тенденції розвитку філософії управління;
вміти:
- застосовувати філософсько-методологічний зміст категоріально-понятійного апарату навчальної дисципліни в управлінській діяльності;
- орієнтуватися в основних методах і системах управління, обґрунтовано вибирати найефективніші, системи та методи управління;
- оцінювати стабільність функціонування об’єкту управління в умовах конфліктних ситуацій та віднаходити шляхи їх усунення;
- обґрунтовувати та забезпечувати виконання комплексу робіт з попередження виникнення надзвичайних, конфліктних ситуацій в сфері управління;
- творчо мислити, вирішувати складні проблеми інноваційного характеру й приймати продуктивні рішення у сфері управління з урахуванням особливостей майбутньої професійної діяльності, а також досягнень науково-технічного прогресу.