Ситуаційні завдання
1. За образливе чіпляння до громадян, нецензурну лайку в громадських місцях гр. Б. було піддано адміністративному стягненню у вигляді виправних робіт, але останній ухилявся від відбуття даного виду покарання.
Визначте, якими видами стягнень можуть бути замінені виправні роботи. Хто уповноважений (орган, посадова особа) приймати рішення про заміну даного виду стягнення?
2. В ході проведення операції “Мак” співробітниками ВБНОН на городі гр. Н. була виявлена ділянка з посівом снотворного маку в кількості 100 кущів. Відносно гр. Н. було складено протокол за ст.1062 КУпАП. Розглянувши матеріали, начальник ВБНОН прийняв рішення – накласти на гр. Н. штраф у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно вирощуваних наркотичних рослин.
Гр. Н. звернувся зі скаргою до місцевого суду з приводу незаконності прийнятого стосовно нього рішення, мотивуючи це тим, що не можна особу двічі покарати за одне правопорушення. А оскільки мак конфісковано, то штраф він сплачувати не буде.
Здійсніть юридичний аналіз ситуації. Скільки стягнень може бути накладено на особу за вказане правопорушення?
3. Заступник начальника Оболонського РУГУ МВС України в м. Києві, розглянувши матеріали про дрібне хуліганство з боку групи неповнолітніх (14, 15 і 16 років ), виніс постанову про накладення штрафу на їх батьків у розмірі 35 грн. Батьки одного з неповнолітніх були військовослужбовцями.
Здійсніть юридичний аналіз даної ситуації. Які адміністративні стягнення можуть бути застосовані до неповнолітніх? У яких випадках такі стягнення можуть бути застосовані? Вкажіть орган/посадову особу, що має право розглядати правопорушення, вчинені неповнолітніми.
4. Гр. Л. був доставлений у міське відділення міліції за появу у громадському місці у п’яному вигляді. Надалі він пояснив, що відзначав у ресторані своє 18-річчя. В процесі перевірки з’ясувалося, що півроку тому до гр-на Л. було застосовано захід впливу «попередження», за розпивання спиртних напоїв у громадському місці.
Здійсніть кваліфікацію проступку. Визначте, чи присутня тут «повторність»? Який вид адміністративного стягнення може бути застосовано до правопорушника? Вкажіть орган/посадову особу, які правомочні розглядати дану категорію справ.
5. Під час проведення профілактичних заходів в Солом’янському районі м. Києва було затримано декілька осіб:
1) гр. К. – за розпивання спиртних напоїв в громадському місці;
2) гр. В. – за дрібне хуліганство;
3) гр. Д. – за злісну непокору працівнику міліції;
4) гр. Н. – за зберігання апарату для виготовлення самогону;
5) гр. Ч. – за торгівлю з рук в невстановленому місці.
Відповідно до діючого законодавства визначте стосовно кожного з порушників строки адміністративного затримання, орган або посадову особу, яка буде розглядати справу та строк її розгляду.
6. В чергову частину Солом`янського РУГУ МВС України в м. Києві за появу у громадському місті у п’яному вигляді 10.06.2011 р. нарядом ППСМ був доставлений громадянин М.
Заступник начальника органу П. розглянувши справу, виніс постанову про притягнення громадянина М. до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 6-ти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Після сплати штрафу 29.06.2011 р. громадянин М. звернувся зі скаргою в суд Святошинського району м. Києва на заступника начальника Залізничного РУГУ МВС України в м. Києві, вважаючи що останній неправомірно виніс постанову по справі.
Здійсніть юридичний аналіз описаної ситуації. Які строки звернення та строки розгляду скарги? Які строки сплати штрафу? Як повинен поступити суд Святошинського району м. Києва по даній скарзі?
7. Водій автомобіля ВАЗ-2106 гр. Т самовільно відкрив шлагбаум при мигаючому червоному сигналу світлофора і зробив спробу переїхати залізничний переїзд, але був затриманий інспектором ДАІ.
Проаналізуйте ситуацію та дії учасників. Дайте юридичний аналіз правопорушенню.
8. Інспектор ДАІ Л. зупинив водія О., який керував автомобілем ВАЗ-2107 не маючи відповідного права керування вищезазначеним транспортним засобом. Під час перевірки інспектор звернув увагу на те, що водій намагався ставати за вітром, обличчя було червоне, вів себе знервовано. Інспектор Л. запропонував О. пройти медичне освідчення, але останній категорично відмовився.
Проаналізуйте ситуацію і дію суб’єктів. Дайте юридичний аналіз правопорушенню.
9. В чергову частину Обухівського РУ ГУ МВС України по Київській області із заявою звернувся гр. К. про те, що рухаючись на власному автомобілі біля с. Григорівка зазнав аварії. Виїздом на місце пригоди було встановлено, що тракторист колективного сільськогосподарського підприємства “Колос” гр. Н. вивозячи добриво на поле забруднив дорожнє покриття.
Проаналізуйте ситуацію і дії суб’єктів. Дайте юридичний аналіз правопорушенню.
10. Відпочиваючи на о. Хортиця разом зі своїми однокласниками сімнадцятирічні П. та Р. взяли пневматичний пістолет, який належав батькові Р. без його згоди та розважалися, стріляючи з нього та були затримані працівниками міліції, які склали відповідний протокол.
За наслідками розгляду справи на П. та Р. було накладено штраф у розмірі 51 грн. та конфісковано пневматичний пістолет, з якого вони стріляли.
Дайте юридичну оцінку по даній справі. Кваліфікуйте дії неповнолітніх.
11. Гр. Л. був доставлений у Броварське міське відділення міліції за появу у громадянському місці у п’яному вигляді. Надалі він пояснив, що відзначав у ресторані своє 18-річчя. В процесі перевірки з’ясувалося, що півроку тому гр.Л піддавався попердеженню за розпивання спиртних напоїв у громадському місці. Розглянувши матеріали даної справи, заступник начальника міліції виніс рішення про накладення на гр.Л штрафу у розмірі 102 грн.
Здійсніть юридичний аналіз ситуації. Оцініть законність прийнятого рішення.
12. Інспектор ДАІ затримав громадянина Д. за керування автомобілем в стані сп’яніння. Півроку тому останній ухилився від проходження в установленому порядку огляду на стан сп’яніння, але не був притягнутий до адміністративної відповідальності, так-як був відсутній за місцем проживання біля трьох місяців.
Проаналізуйте ситуацію і дію суб’єктів. Дайте юридичний аналіз правопорушенню.
13. За керування автомобілем, не зареєстрованим у встановленому порядку ст. інспектор ДАІ наклав штраф на громадянина І. у розмірі одного неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Дати правову оцінку діям суб’єктів. Зробити юридичний аналіз правопорушенню.
14. Інспектор ДАІ для огляду на стан сп’яніння до водія С. застосував індикаторну трубку “Контроль тверезості”. Начальник відділу ДАІ, враховуючи позитивний результат цих показань, виніс постанову про позбавлення С. права керування транспортним засобом строком до 3-х років.
Громадянин С. оскаржив цю постанову в установленому порядку.
Дати правову оцінку даної ситуації.
15. Старший інспектор ДАІ зупинив водія В., який керував власним автомобілем і запросив останнього відвезти його на місце події, де сталася дорожньо-транспортна пригода. Водій В. категорично відмовився, мотивуючи тим, що він поспішає на роботу.
Проаналізуйте дію суб’єктів. Дайте юридичний аналіз правопорушенню.
16. Під час патрулювання в районі молокозаводу №4 сержанти міліції Д. і С. затримали і доставили в службовий кабінет дільничного інспектора міліції гр. К. (зі слів), який перелазив через паркан підприємства з однією каністрою молока, яке вкрав на молокозаводі, на суму 15 грн. Оскільки у правопорушника документів не було, дільничний інспектор вилучив у нього каністру з молоком і дав йому розписку, помістив його в окрему кімнату і тримав з 17 до 22 годин, доки дружина К. принесла його паспорт, а потім склав протокол про адміністративне правопорушення і, керуючись ст. 51 КпАП України, наклав штраф 5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Кравченко не погодився з такою сумою штрафу і оскаржив рішення начальнику РУ ГУ МВС України, котрий вивчивши обставини справи і врахувавши особу правопорушника і його сімейний стан, змінив суму штрафу до 3 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Дайте юридичний аналіз діям порушника, патрульних, дільничного інспектора і начальника РУ ГУ МВС України спираючись на статті закону. Назвіть міри адміністративного припинення, які можуть бути застосовані до гр. К.
17. До РУ ГУ МВС України головний лікар подав список на осіб, що стоять на обліку у так званої «групі ризику» (особи, що займаються проституцією, наркоманією та ін.) котрі ухиляються від медичного обстеження на СНІД в кількості 25 осіб. Начальник РУ ГУ МВС України дав вказівку дільничним інспекторам міліції доставити цих осіб в медичний заклад.
Дайте юридичний аналіз описаної ситуації. Чи може бути застосований адміністративний примус відносно цих осіб, обґрунтуйте на підставі діючого законодавства?
18. Командир автобатальйону однієї з військових частин, що дислокувалась в м. Б. Церква, майор Р. був затриманий на КПП ДАІ м. Умані за керування транспортом в стані сп'яніння. В процесі перевірки крім того виявилось, що відповідних документів на використання службового автомобіля Р. не мав.
Як повинно вирішуватись питання про відповідальність майора Р.? Назвіть можливі варіанти та конкретні міри такої відповідальності.
19. Гр. Н., знаходячись в стані алкогольного сп’яніння чіплявся до громадян та нецензурно лаявся на зупинці громадського транспорту по вул. Межигірській, 67 у м. Києві. На вимогу працівників ППСМ припинити протиправні дії, останній не відреагував продовжуючи нецензурно лаятися.
Здійсніть юридичний аналіз ситуації. Дайте юридичну характеристику даному діянню.
20. До дільничного інспектора міліції звернулась гр. Р. з заявою про те, що її сусід Ю. вчора, до другої години ночі працював електроперфоратором і заважав відпочивати її сім’ї. Гр. Ю. пояснив дільничному інспекторові, що йому вкрай необхідно було закінчити роботу, тому що інструмент він вранці повинен був повернути до пункту прокату. Дільничний інспектор роз’яснив гр. Р., що її сусід діяв у стані крайньої необхідності, тому він не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності.
Дайте юридичну характеристику даному діянню. Визначте, чи правий дільничний інспектор міліції?
21. В ході проведення операції “Мак” співробітниками ВБНОН, на городі гр. Н, була виявлена ділянка з посівом снотворного маку в кількості 62 куща.
Кваліфікуйте дії гр. Н., визначте, хто має право складати протокол за вчинення вказаного правопорушення, а також підвідомчість даної справи.
22. На території обслуговування, дільничний інспектор міліції виявив та склав протокол про те, що в продуктовому кіоску, продавець гр. Б., реалізовувала спиртні напої без марок акцизного збору. На вимогу дільничного інспектора міліції пред’явити документи, що дають право на реалізацію спиртних напоїв, гр. Б. відповіла, що документи знаходяться у власника кіоску, який на даний час у відрядженні.
Кваліфікуйте дії гр. Б. Використовуючи КУпАП, вкажіть, хто має право складати протокол за вчинення вказаного правопорушення.
23. Під час заходу до морського порту м. Одеси, з пасажирського судна "Тарас Шевченко" без дозволу спеціально уповноважених органів і з порушенням встановлених правил стався викид сміття, що призвело до засмічення внутрішніх вод порту.
Дайте юридичну оцінку ситуації. Хто повинен понести відповідальність за дане правопорушення?
24. Під час патрулювання нарядом ППСМ в зоні відпочинку “Гідропарк”, був затриманий лейтенант Збройних Сил України А., який стріляв по пустим пляшкам з пневматичного пістолету.
Районним суддею після розгляду матеріалів справи було винесено постанову про конфіскацію зброї і застосування адміністративного арешту до А.
Дайте юридичну оцінку ситуації. Вкажіть, чи правомірна постанова судді. Який вид юридичної відповідальності має понести військовослужбовець та які види адміністративних стягнень не можуть бути застосовані до такої категорії суб’єктів.
25. 20 травня 2011 року о 16.30 у дворі будинку №84 по вул. Борщагівській у м. Києві, гр. Б. розпивав спиртні напої разом з 17-річним С. За даним фактом, дільничним інспектором міліції стосовно гр. Б. та гр. С. було складено протокол за ч. 1 ст. 178 КУпАП і накладено штраф у розмірі п’яти та двох неоподатковуваних мінімумів відповідно.
Здійсніть юридичний аналіз ситуації. Визначте, правомірність дій співробітника міліції, ступінь вини та міру відповідальності кожного з учасників.
26. Під час перевірки квитків у пасажирів тролейбусу маршруту №17 в місті Києві, контролери виявили безбілетного пасажира – майора Академії збройних сил України С., від якого зажадали сплатити штраф у розмірі сорока п`яти гривень. Останній пояснив контролерам, що штраф сплачувати він не повинен, так як тільки сів в тролейбус і проїхав лише одну зупинку.
Кваліфікуйте правопорушення. Дайте юридичну оцінку ситуації.
27. Заступник начальника Дарницького РУГУ МВС України в м. Києві, розглянувши і матеріали про дрібне хуліганство з боку групи неповнолітніх ( 14, 15 і 16 років ), виніс постанову про накладення штрафу на їх батьків у розмірі 35 грн. кожному. Батьки одного з неповнолітніх були військовослужбовцями.
Здійсніть юридичний аналіз даної ситуації.
28. Водій легкового автомобіля гр. Т. спробував виконати обгін з порушенням правил дорожнього руху (включив сигнал обгону, додав швидкості), але побачивши працівника ДАІ, припинив намір виконати заборонений маневр. Не дивлячись на це, інспектор ДАІ склав щодо Т. протокол про порушення ст. 122 КпАП України.
Здійсніть юридичний аналіз ситуації.
29. Катаючись на велосипеді С., 10-ти років, не впорався з керуванням і на швидкості врізався в гр. О., 65-ти років, яка переходила вулицю. В результаті чого остання отримала тілесні ушкодження (зламала руку), а також пошкодила одяг, понесши матеріальні збитки на суму 350 грн.
Який вид юридичної відповідальності настає? Хто має понести відповідальність та відшкодувати завдану шкоду?